Döşemelik kumaş seçimi nasıl olmalıdır ?

Döşemelik kumaş, örme ya da dokuma gibi çeşitli üretim teknikleri ile imal edilen koruyucu kaplama kumaşlara verilen genel addır. Yün, akrilik ve polyester gibi tekstil materyalleri kullanılarak üretilen döşemelik kumaşlar, ev ve araç mobilyasından ev tekstiline kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sektörel bazda en çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi “döşemelik kumaş nasıl olmalıdır?” sorusudur. Bunun yanıtı ise talep ve isteğe göre değişkenlik göstermektedir. İyi ve kaliteli döşemelik kumaş seçiminde, işçilik ve zevke uygun tasarım da belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Sakın “Her kumaş aynıdır, bu da kumaş, bu da!” demeyin. Çünkü doğal, suni ve sentetik kumaşların birbirinden farklı türleri var. Kumaşlardaki desen ve doku uyumuna dikkat ettiğiniz kadar, kumaş türlerinin özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Bununla beraber, kumaşın yıpranma mevsimini de kestirebilmek gerekir. Eğer çok fazla misafir ağırlıyorsanız ve evinizin küçük üyeleri koltuklarınızda çok fazla oynuyorsa, koltuk kumaşları aşırı sürtünmeden dolayı daha çabuk yıpranabilir. Koltuğunuzun yıpranmaya karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız, sürtünmeden en az etkilenecek döşemelik kumaşı tercih etmelisiniz.

Ev hanımlarının en dikkat ettiği nokta hijyenlik. Koltuk takımlarınızın kirlenmesi asla düşünülemez. Ancak yine çok fazla misafir ağırlayan ve sürekli ikramlarda bulunan bir kişiyseniz, koltuklara çay dökülmesi veya daha farklı kazaların yaşanmasına bağlı lekelerden kurtulamayabilirsiniz. Bunu aşmak için koltuk kumaşının leke tutmayan cinsten olması gerekir. Bir diğer ifadeyle, anti bakteriyel özelliğe sahip olmalıdır.